שני מכשירים לשתי אוזניים

שתפו עם חברים! Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

טובים השניים מהאחד

זוג משקפיים לשתי עיניים…וזוג מכשירים לשתי אוזניים!

 

השמיעה – כפי שהיא בטבע היא בינאורלית, כלומר בעזרת שתי אוזניים. הטבע העניק לכל בעלי החיים שתי אוזניים הפועלות יחד ומאפשרות שמיעה, זיהוי, כיוון ומיקום צלילים מהסביבה. עבורנו היום, השמיעה בשתי אוזניים חשובה למיקום הצליל ואבחנת הכיוון ממנו הגיע הצליל, כגון צפירת מכונית מתקרבת, ובעיקר להבנת דיבור טובה יותר, ובמיוחד בסביבה רועשת.

השמיעה שלנו מתפקדת על עיקרון שמיעה סטריאופונית. מרכז השמיעה במוח מקבל מידע מ"שני מיקרופונים" – שתי אוזניים. אם אנו שומעים טוב רק עם אוזן אחת, יתכן קושי בהבנת דיבור בסביבות רועשות ובמיקום הכיוון ממנו בא הצליל. פרוש הדבר שלרוב מומלץ ורצוי לשקם את השמיעה ולהרכיב מכשירי שמיעה בשתי האוזניים – זאת כמובן בהנחה שהליקוי השמיעתי דורש זאת.

לכולנו ברור, שאם אין אנו רואים טוב – אנו מרכיבים משקפיים בשתי העיניים, ולא בעין אחת בלבד (אין צורך להסביר את היתרון הטמון בראייה עם שתי עיניים), כאשר מדובר בשמיעה, לרוב האנשים הדבר אינו מובן מאליו, אף על פי שהיתרונות בשמיעה דו-צדדית על פני שמיעה באוזן אחת הם מאד משמעותיים, אולי אף יותר מאשר יתרונות הראיה בשתי עיניים על פני ראיה בעין אחת.

שמיעה עם שתי אוזניים מאפשרת

  • הפרדה טובה יותר בין דיבור ורעש רקע
  • עזרה ניכרת במיקום מקור הצליל
  • שמיעה טבעית יותר

 

הבנת דיבור בסביבה רועשת

שמיעה עם שתי אוזניים מאפשרת יכולת טובה יותר של הנחתת רעשי רקע ולכן גם של הבנת דיבור על רקע רעש. בעוד מכשיר שמיעה אחד עוזר רבות בסביבה שקטה, המצב קשה יותר בסביבה רועשת – והקושי להבין דיבור רב אף יותר כאשר מספר אנשים מדברים בו זמנית. דוגמאות מוכרות כוללות מפגשים משפחתיים, מפגשים בין חברים, מסיבות, או פגישה בבתי קפה; כל אלה מהווים דוגמאות למצבים המקשים במיוחד על הבנת הדיבור. שמיעה בשתי האוזניים עם שני מכשירי שמיעה תאפשר למשתמש לשפר, לעיתים באון ניכר, את הבנת הדיבור בסביבה רועשת.

 

מיקום מקור הקול

היכולת למקם את מקור הצליל תלויה בשמיעה טובה ודומה בשתי האוזניים. איך אנו מזהים מאיזה כיוון מתקרבת מכונית? ההפרשים בזמן ובעוצמה בין האוזניים מועברים מהאוזניים למוח ומאפשרים לנו לבצע החלטות לגבי מקור הקול, כמו לגבי המיקום המדויק של המכונית המתקרבת. כאשר אוזן שומעת טוב יותר מהאחרת, מתקבל מידע לא מלא וקשה יותר לקבוע את הכיוון של מקור הקול.

 

צורך בפחות הגברה

עוצמת הצליל שאנו מרגישים כאשר צלילים מגיעים בו זמנית לשתי האוזניים גדולה יותר מהעוצמה המתקבלת כאשר שומעים עם אוזן אחת בלבד. שמיעה בשתי האוזניים עם שני מכשירי שמיעה נשמעת חזק יותר, ולכן דורשת פחות הגברה, וכך גם רעשי הסביבה מוגברים פחות – ולכן יכולת ההבנה משתפרת. לפעמים עובדה זו מאפשרת התאמת מכשירים קטנים יותר!

כאשר מאבדים את הראיה – מאבדים קשר עם החפצים בסביבה,
כאשר מאבדים את השמיעה – מאבדים קשר עם האנשים שבסביבה!
(הלן קלר)