הרעש והשפעתו על השמיעה

שתפו עם חברים! Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

החושים שלנו נותנים צבע לחיים. אנחנו יכולים לראות, להריח, להרגיש, לטעום ובוודאי לשמוע . דבר זה נותן לנו אפשרות לתקשורת יעילה. זו הסיבה שהחושים שלנו ראויים להגנה הטובה ביותר . במיוחד השמיעה שלנו. ברגע שהשמיעה שלך נפגעת לא ניתן לרפאה. למרות זאת, הרבה אנשים נחשפים לרעש מדי יום. לא תמיד ניתן להתחמק מרעש בעוצמות גבוהות. לעומת זאת, הימנעות מנזקים לשמיעה שלך אפשרית.http://adut.co.il/images/noise1.jpg

שמיעה

הנזק שנגרם על ידי חשיפה לרעש תלוי בעיקר בעוצמת הרעש ובמשך החשיפה אליו. גם לתדירות יש השפעה, תדירויות גבוהות מפריעות ומזיקות יותר מאשר תדירויות נמוכות. הרעש עלול לעייף את האוזן הפנימית ולגרום לאבדן שמיעה זמני. לאחר סיום המשמרת באה תקופת מנוחה, שבמהלכה עשויה השמיעה לחזור לקדמותה. אולם, במקרים רבים העובד חוזר לעבודתו זמן קצר בלבד לאחר התאוששות שמיעתו. לכן, האוזן הפנימית נמצאת למעשה המצב עייפות כמעט ברציפות. כשהחשיפה לרעש נמשכת, מאבדת האוזן בהדרגה את כושרה להחלים מאובדן השמיע הזמני והנזק נעשה בלתי-הפיך. הפגיעה מתרחשת באיטיות ובדרך כלל העובד אינו מודע לכך בתחילת התהליך. הרעש במקום העבודה משפיע בתחילה על הכושר לשמוע צלילים בעלי תדירות גבוהה. פירוש הדבר: אף שהאדם עדיין מסוגל לשמוע רעשים מסוימים, ייתכן שהוא שומע קולות דיבור וקולות אחרים בצורה בלתי ברורה או מעוותת. טענה אופיינית לעובדים ששמיעתם נפגמה היא: "אני שומע אותך, אבל איני יכול להבין אותך".

השפעות נוספות – ידוע כי רעש יכול לגרום להחשת קצב הדופק, ללחץ דם מוגבר ולהיצרות כלי הדם. כמוכן, רעש עלול להטיל עומס גם על איברים אחרים בגוף, וזאת משום שהוא גורם להפרשות חריגות של הורמונים ומתיחת שרירים. עובדים החשופים לרעש מתלוננים לפעמים על עצבנות, חוסר שינה ועייפות .

רעש

לכל קול בלתי רצוי נהוג לקרוא בשם "רעש". ההשפעה המטרידה של הרעש תלויה הן בעוצמתם והן בתדירותם של גלי הקול. למשל, תדירויות גבוהות מטרידות יותר מתדירויות נמוכות. טונים טהורים מטרידים יותר מקולות המורכבים מטונים רבים. אוזן האדם רגישה ללחץ גלי הקול , הפועל על תוף האוזן. לכן, עוצמת הלחץ יכולה להגדיר את עוצמת הרעש. סף השמיעה הוא dB0 ואילו סף הכאב הוא dB140. הגדלת עוצמת הרעש ב-dB10 מורגשת על ידי האוזן כהכפלת עוצמת הרעש.

דוגמאות אופייניות למפלס הרעש
דוגמאות רעש מפלס הרעש (dB)
הקול החלש ביותר שאנו יכולים לשמוע 0dB
רשרוש עלים 20dB
לחישה 30dB
משרד שקט 40dB
ציוץ ציפורים 50dB
שיחה רגילה 60dB
שואב אבק 70dB
מסעדה רועשת 80dB
אבן משחזת 90dB
צופר רכב 100dB
תזמורת 110dB
גנרטור גדול 120dB
מנוע סילון (סף הכאב) 140dB

* כל המדידות בוצעו במרחק 1-15 מטר מהמקור.

* כדי לזהות בדייקנות את כל בעיות הרעש במקום העבודה, צריך למדוד את הרעש מכל מקור בנפרד.

הגדרות תקנות הבטיחות בעבודה