האוזן וליקוי השמיעה

שתפו עם חברים! Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

האוזן

האוזן היא איבר המיועד לשמיעה ולשמירה על שיווי המשקל של האדם. האוזן מורכבת מאפרכסת חיצונית (a) שתפקידה לקלוט גלי קול מהסביבה, תעלת השמע (b) שאליה נכנסים גלי הקול ומרטיטים את עור התוף (c). מאחורי עור התוף נמצאת האוזן התיכונה (Middle Ear) שבה שרשרת של שלושה עצמות שמע (d) (פטיש, סדן וארכובה). הרטטים שמועברים מוגברים על ידי השרשרת ומועברים לאוזן הפנימית (Inner Ear) מכונה קוכליאה (e) (השבלול). הקוכליאה מלאה בנוזל והוויברציות גורמות להטיית תאי השערה שבה ונגרמת גרייה חשמלית שמועברת הלאה לאורך עצב השמיעה עד למוח (f) . המוח מפענח את הגרייה החשמלית למסר בעל משמעות.

(a) האפרכסת
(b) תעלת השמע
(c) עור התוף
(d) עצמות השמע
(e) הקוכליאה (שבלול)
(f) עצב השמיעה

ליקוי שמיעה

תהליך השמיעה עלול להיפגע בשל ליקוי בהולכת גל הקול, ליקוי בהולכה עצמית דרך העצמות או שילוב של שניהם.


ליקוי בהולכה – ירידה הולכתית (קונדוקטיבית) שמקורה הוא "בעיה מכנית" בהולכה של גלי הקול בדרכם לאוזן הפנימית. הגורם לכך יכול להיות נזק או חסימה באוזן התיכונה (דלקת, נוזלים, נתק או הסתיידות עצמות השמע עקב מחלה וכד'), או באוזן החיצונית (שעווה שיורת "פקק", נקב בעור התוף וכד'). לרוב ניתן לטפל בבעיה באמצעים תרופתיים או כירורגיים .


ליקוי בהולכה עצבית – ירידה תחושתית-עצבית (סנסוריניורלית) שמקורה השכיח ביותר זהו ליקוי באוזן הפנימית. ליקוי זה מתרחש עקב העברה לקויה של הגרייה החשמלית לעצב השמיעה. בדרך כלל קיים נזק בתאי השערה שבאוזן הפנימית מסיבות שונות כגון חשיפה לרעש או עקב עליה בגיל. ליקוי זה אינו ניתן לריפוי בתרופות, אולם, ניתן לשיקום באמצעות מכשירי שמיעה.


ניתן לשקם את השמיעה באמצעות מכשירי שמיעה, אולם, מכשירי השמיעה אינם מונעים נזקים הנגרמים לאוזן עקב תנאים אורגאניים. מכשירי השמיעה מגבירים את השמיעה כך שניתן לשמוע צלילים שניפגעו ושמיעתם חשובה להבנת הדיבור ולמהלך החיים התקין והטוב.